Poglavlje 3.2.2.
Haiga
Opis
Pojednostavljeno govoreći, haiga je kombinacija haiku (poželjno napisanog vlastoručno, naravno – ili vlastočelno) i likovnog djela koje ga ilustrira. (Preciznije: kombinacija likovnog djela i haiku koji se ilustriraju jedno drugo.) U principu, najčešće je to kantautorski rad, tj. pjesnik ujedno i sam ilustrira svoju umotvorinu. No, ni rad u paru nije rijedak! Nešto poput “Tekst napisao:… Glazbu napisao:…”
U prvih nekoliko godina rehabilitacije (dakle dok je trajao moj haiku-izlet), crtanje/slikanje su mi još vrlo teško polazili za čelom i rezultati baš i ne bijahu nalik prvotnome naumu. no manipulirati (kapitpulirati?) gotove fotke e, to je već bilo izvedivo! Prije udara sam se bio bavio, amaterski, fotografijom, čak prilično intenzivno i digitalnom obradom fotki. Budući da je moj zadnji predudarni posao uključivao i (kompjutersku) obradu svekolikog likovnog materijala (dakle i foto-materijala i manipulaciju istog), ta mi tehnologija nije bila strana. Kako sam nisam mogao baratati foto-aparatom, trebao sam za eksperiment uzeti neku pogodnu gotovu fotku.
Srećom, jedan moj dobar prijatelj (s kojim sam, usputbudirečeno, krajem ’70.-ih i pravio prve fotografske korake) odlučio je svoje digitalne fotografije i objavljivati (na međumrežju). Njih par sam iskoristio i obradio – doslikao ih svojim duhotvorinama, dodavši im pritom i novo ruho u boji!… Nikako mi nije bio cilj naglasiti da su originali tobože loši ili nedorečeni! Naprotiv! Samo sam ih pokušao komentirati na ponešto neuobičajen način. Zapravo, razmišljajući o jednoj njegovoj fotki sam se i odlučio na eksperiment s haigom!
Haiku-faza potrajala je kojih godinu-dvije dana i s njenim jenjanjem utihnuše i moji pokušaji s haigom. Njih nekoliko prilažem ovdje kao ilustraciju: