3. Otključavanje LIS-a

3. DIO

Otključavanje LIS-a

U cilju dosizanja 2. faze općenite rehabilitacije (aktivno funkcioniranje u neposrednoj okolini), kod LIS-a je nužno čim ranije uspostaviti neki vid komunikacije! Pothvat koji tada predstavlja i početak otključavanja osobe sputane LIS-om. Poglavlje 2.2. opisuje kako je to teklo u mojem slučaju. Ali i kako je sustav koji je prvotno bio namijenjen komunikaciji s najbližima omogućio i nešto više.

Otključavanje mojeg LIS-a ostvarivalo se u nekoliko faza, tj putem nekoliko ključeva.

Prvi ključ

Prisilno cjelodnevno izležavanje na Odjelu za intenzivnu njegu vuklo je nezgodnu, potencijalno izluđujuću nuspojavu. Stalni dijalog sa samim sobom, nekako umjesno isprekidan bljeskovima detalja mog predživota. I svako malo bih prepoznao među njima pažnjoskrete koji nekako upućuju na promišljanje ovog agregatnog stanja. Detaljnije o tome bit će riječi nekom drugom prilikom i na nekom drugom mjestu! No jedan od tih pažnjoskreta naročito je zabLIStao – dovoljno sjajno da ga okarakteriziram kao “Prvi ključ za otključavanje LIS-a”. Dosta je utjecao na usmjeravanje moje rehabilitacije ka mentalno/duhovnom području! Isprva kao konsolidator silno stresenog, raskomadanog i tantaliziranog ega, potom kao njegovo ublažavajuće i prizemljujuće sidrište. Bila je to Priča o planinaru, spremljena je u Poglavlje 3.1. Taj prvi, matični ključ pripremio me i za nazovi razočaranje razvojem rehabilitacije i tako bio temeljem za rast drugih ključeva!… Naime, preusmjereni tijek rehabilitacije ubrzo je počeo uključivati i širenje moje interakcije s neposrednom okolinom na globalno aktivnu kreativnu avanturu!

Drugi ključ

Kratko po povratku iz bolnice, značajno sam uzmogao kontrolirati pokrete glave. Dovoljno da njima pomoću raznih pomagala mogu upravljati računalom i tipkati tekstove. Vrlo brzo je to potaklo vidan porast obima moje svekolike e-prepiske! Dalo se naslutiti da će me moja upravo stečena ovisnost o računalu postupno učiniti i internetskim ovisnikom. Nakon 2-3 godine nabasah na jedno međumrežno družilište ljudi koji su također preživjeli moždani udar, vrlo različitog intenziteta, lokacije i posljedica koje je ostavio. Jednom prilikom pokušao sam im objasniti kakav je to osjećaj – biti pogođen LIS-om. Budući da tada još nisam mogao puno tipkati, pogotovo ne na stranom jeziku (grupa je bila iz SAD), trebalo je biti što kraći i sažetijiuostalom, tome je i inače težila moja komunikacija pa je to jako sličilo na haiku! Kondenzirani doživljaj oslikan putem nekoliko riječi…

Jako me privukla ta disciplina, naročito s obzirom da mi je zen-budizam bio blizak. Temeljito sam se brzinski informirao o haiku, tj. o japanskoj poeziji općenito (dok za ozbiljno proučavanje treba mnogo vremena i prakse). Ukratko, uskoro je u mom vidokrugu zablistao i “drugi ključ za otključavanje LIS-a” – japanska poezija! Tematika mojih duhotvorina polako se odmicala od LIS-a i uključivala sve širi krug doživljenog svijeta. A formom sam nastojao pratiti duh i formu haiku. U početku sam pretakao svoje mentalne slike nužno u engleske riječi, kasnije se to pretvorilo u bilingvalni trip, te potrajalo godinu-dvije dana. Ukratko o japanskoj poeziji govori Poglavlje 3.2.

Treći i četvrti ključ

Svoju sam neuhvatljivu autobiografiju stalno pomalo dograđivao. No 2007/8. (otprilike u doba završavanja prve njene trećine), ponovo mi je inspiracija odvrludala, ovoga puta prema čistoj likovnosti! Najprije prema foto-reaktivaciji, koja je “ušutkala” haiku-dionicu, nedugo zatim i fraktalskoj umjetnosti. A kako je moja intenzivna aktivnost na ta dva područja značajno obilježila zadnjih 10-15 godina mog bonus-života, nazivam ih “Treći i četvrti ključ za otključavanje LIS-a”! Oba su ta odvojka opisana u poglavljima 3.3. (Fotografija) i 3.4. (Fraktali)!
Kako već rekoh – sām taj materijal već je ranije usustavljen za FAA. Njegovo dodatno prikazivanje izvan te platforme bilo je neizravnim povodom za potpunu rekonstrukciju ovoga web-kutka i tema je 4. dijela (Portfolio)!…)